Notikumu apskati

„Radošā akadēmija” ir iespēja tikties ar Latvijā pazīstamiem latviešu vārda māksliniekiem dzejā un prozā. Valmieras Integrētajā bibliotēkā šā gada 15. novembrī notika pirmā nodarbība, kuru vadīja Aivars Eipurs. Latviešu dzejnieks Aivars Eipurs, vairāk pazīstams ar  pseidonīmu  Eduards Aivars,  stāsta, ka viņš pseidonīmu  izmanto dzejai, īsto vārdu – īsprozai. Viņam patīk savs vārds. Kāpēc tad pseidonīms? Dzeja ir mīlestība, daļēji fantāzija, turpretim īsprozu viņš uzskata par pieredzi, paša autora patiesiem, dzīvē gūtiem stāstiem, tādēļ tos parakstot ar īsto vārdu. Dzejnieks vēlas tuvākas attiecības ar cilvēkiem, tāpēc jau sākumā plāno nākamo tikšanās reizi. Stāstot mēdz lūkoties ārā pa logu, meklējot domu, lasot savu dzeju, žestikulē ar plaukstu, kā vēloties satvert dzejā iekļautos mirkļus. „Piedzīvošana un pārdzīvošana,” uzsver A. Eipurs par to, kā rodas dzeja. Dzeja ir nesaudzīga, tajā ir svarīga sajūta, mērķis. Pats savus dzejoļus sauc par smeldzīgi ironiskiem. Teksts rodas iedvesmojoties, un viņam ir cieņa pret jebkāda veida iedvesmu, kas cilvēkiem ir radusies. Rupji vārdi dzejā ir pārsteiguma moments, ir dzejnieki, kā Rihards Bargais, kuri uzskata, ka rupjība ir autora godīgums pret īstenību. Aivars Eipurs ar rupjiem vārdiem savos darbos neaizraujas, ir atklāts pret klausītājiem. Viņš stāsta par to, kādus vārdus nevēlas likt dzejā, piemēram, kļavas lapa. Jaunībā viņš domājis: „Kāpēc rakstīt, ja var redzēt, kāpēc lasīt dabas aprakstus, ja to var redzēt, palūkojoties pa logu?” Tagad viņš to nožēlo. Spēt notēlot dabu dzejā ir skaisti. Laiks viņam šķiet brīnumains, un viņš iesaka pamēģināt individuālo laiku sadalīt galvā. Pieņemsim -  radošs, laikietilpīgs darbs ir jāpadara 7 dienu laikā. Viņš izprāto, ka viena stunda ir viena diena un tādējādi ar domu palīdzību ir iespējams paveikt darāmo ātrāk! Žēl, ka tas neattiecas uz nākamo tikšanos 13. decembrī, kuru tik ļoti gaidām.

Lasīt tālāk: Tikšanās ar Aivaru Eipuru

Dienas palikušas īsākas un aktīvie jaunieši tumšās pēcpusdienas pavada trases automodelisma telpās iepazīstot, remontējot modeļus un trenējoties braukt pa trasi.

Sacensību sezona jau ir atklāta, aizvadītas divas sacensības. 21. oktobrī norisinājās “Vidzemes kauss 2018” 1. posms Mazsalacas trasē, savukārt 4. novembrī Latvijas skolēnu čempionāts trases automodelismā Rīgā, Motormuzeja trasē.

Lasīt tālāk: Trases automodelisms

Ceturdien, 19. oktobrī, Rūjienas vidusskolā notika tikšanās ar Kārli Bardeli, kura nodarbošanās ir pasaules apceļošana savdabīgos veidos. Kārlis Bardelis ir gados vēl jauns cilvēks, bet devies jau vairākos iespaidīgos piedzīvojumos, piemēram, ar skrituļslidām braucis no Norvēģijas ziemeļiem pāri visai Eiropai līdz pat tālākajam dienvidu punktam - Gibraltāram. Pārairējis Atlantijas okeānu un ar velosipēdu ziemas laikā devies no Rīgas uz Sočiem. Viņa stāstījums bija ļoti ieintriģējošs un plašs.

Lasīt tālāk: Viņš liek noticēt...