Notikumu apskati

Jau ceturto gadu Valkas novada literārā apvienība sadarbībā ar Valkas novada domi un Latvijas Bērnu fondu organizē literāro konkursu „Doma izgaismo vārdu”. Konkursa mērķis ir atklāt jaunus talantus, veicināt radošās domas attīstību un rosināt vēlēšanos izpausties literārajās aktivitātēs. Konkursā tiek aicināti piedalīties skolēni no 10 līdz 18 gadiem. Šogad tika iesūtīti 33 darbi no dažādām Latvijas vietām: no Jūrkalnes, Pāvilostas, Rīgas, Jēkabpils, Trikātas, Rencēniem, Saldus, arī no Rūjienas. Par laureātiem tika nominēti 3 autori jaunākajā grupā (10-14g.) un 4 autori vecākajā grupā(15-18g.), kuru vidū bija mūsu Liene Ratniece –12.klases skolniece. Prieks, lepnums un gandarījums par Lienes sasniegumu!

Pasākuma ievadā Valkas novada literārās apvienības vadītāja Z.Brūvere – Kvēpa teica: „Interesanti bija tas, ka uzvarēja proza. Iesūtītos dzejas darbus bija grūti izvērtēt, jo oriģinalitātes ziņā tie bija ļoti līdzīgi.” Savukārt žūrijas komisijas locekle Līga Piešiņa uzsvēra, ka „galvenais ir stāstīt savu stāstu, sevis izdomātu; radīt savu – tas ir pats būtiskākais”. Katram laureātam L.Piešina deva riekstu ar simbolisku novēlējumu uziet sevī spēku, lai tiktu pie kodola.

Lūk, Lienes pārdomas par konkursa noslēgumu šā gada 5.janvārī!

„Projektu vadītāja Mārīte Magone mūs sagaidīja mājīgajā Valkas kultūras namā, visapkārt valdot rosībai. Nelikās, ka atrodos svešā vietā, jo cilvēki draudzīgi sarunājās un sveicināja viens otru, tas nekas, ka tiekas pirmoreiz. Pasākumu atklāja Valkas pilsētas kultūras nama dziesmu draugu kopa „Nāburgi”, izpildot dziesmu par gaišumu, kas iederējās kopējā atmosfērā un pasākuma „Gaismas pēcpusdiena” tematikā. Turpinājumā apbalvoja literārā konkursa dalībniekus, visi saņēma pateicības rakstu un dāvanas no Valkas pašvaldības un Valkas novada literārās apvienības, pēc tam klātesošie bija jāiepazīstina ar savu prozas darbu, nolasot kādu fragmentu. Klausoties citu skolēnu lasījumos, sapratu, cik dažādi ir mūsu rakstīšanas stili un domu gājieni. Kad prezentēju savu detektīvstāstu „Psihe”, biju uztraukusies, ko, manuprāt, varēja saklausīt manā balsī, taču citādi biju priecīga, jo radīju darbu, kas nelīdzinājās nevienam citam no iepriekš dzirdētajiem. Pēc tam visi devās fotografēties un vienkārši parunāties telpā, kur bija sarūpēts svētku cienasts: tēja, kafija, eklēri, cepumi un pīrādziņi.  

Mani iedvesmoja saruna ar Zani Brūveri-Kvēpu, viņa man teica: „Tavs darbs ir mans favorīts, turpini rakstīt! Lasot tavu darbu, pat iesmējos. Priecājos, ka tajā nebija klišejisku frāžu. Tikai rakstot tu izkopsi valodu un pilnveidosi savu stilu. Iedvesmu gaidīt nevajag, uzliec hronometru un raksti!” Viņa ieteica palasīt Elitas Franciskas Cimares detektīvromānus. Pasākuma gaitā tika uzslavētas ģimenes, kuras uz Ziemassvētkiem bija pacentušās izrotāt savu īpašumu, priecējot gan sevi, gan kaimiņus. Gaismas pēcpusdienas  beigās Valkas pilsētas mērs V.A.Krauklis izteica vēlējumu: „ Labais piemērs rada jaunu gaismu. Lai iekšējās un ārējās gaismas mūsos ir vairāk!” Lai arī galveno balvu – 100 EUR prēmiju no Latvijas Bērnu fonda – ieguva Dāvids Rubenis no Rudzātiem, nevis es, es jutos patīkami un labi, jo man apkārt bija gaisma – saule aiz loga un sirsnība tepat blakus.”

Teksts: Ilga Penka, latviešu valodas un literatūras skolotāja, un
Liene Ratniece, 12.klases skolniece

Foto: Dace Pūce, Valkas novada domes
elektronisko plašsaziņas līdzekļu speciāliste, un
Liene Ratniece, 12.klases skolniece