Latvijas Dabas muzejs jau divpadsmito sezonu organizēja konkursu „Cielavas gudrības” 5. un 6. klases skolēniem. Konkursa mērķis – veicināt skolēnu interesi par dabaszinātnēm, kā arī akcentēt Baltijas valstu dabas bagātības. Iepriekšējās sezonās ar jautājumu un spēļu palīdzību ceļojām pa Latviju un pasauli, iepazinām augus, dzīvniekus, sēnes, iežus un minerālus gan tuvumā, gan tālumā. Šoreiz nedaudz patriotiskās noskaņās konkurss pievērsās Baltijas valstīm - tās visas šogad svin 100 gadu valsts neatkarības jubileju. Tāpēc jautājumi šoreiz bija par Latvijas, Lietuvas un Igaunijas dabu, kā arī Baltijas jūru, kas visas šīs valstis vieno. Skolēni pētīja un izzināja Baltijas valstu - Latvijas, Lietuvas un Igaunijas - ģeogrāfiju, augu, dzīvnieku un sēņu valstis, dabas vērtības, kā arī dabas un vides aizsardzību.

Konkursa norise bija līdzīga kā iepriekšējā sezonā. Spēlē varēja piedalīties komandas, kuru sastāvā ir trīs 5.-6. klases skolēni. Katrai komandai bija savs nosaukums. No mūsu skolas šogad piedalījās četras komandas. Komandas pārstāvēja 6.a klases skolēni Paula Bormane, Laura Neilande, Šarlote Paula Jeske, Samanta Ilgavīze, Tabita Ketlīna Kaspere, Anastasija Kravčenko, no 6.b klases – Lolita Maija Ābele, Aleksandra Kreile, Maris Jegi, Lauris Svīķis un Edvarts Aviks un Roberts Grīnvalds no 5.b klases.

Sezonas laikā komandas piedalījās trīs neklātienes kārtās ,, Latvija’’, ,,Igaunija’’, ,,Lietuva” , aizpildot anketas ar jautājumiem, kā arī divās klātienes kārtās - muzejā un ārpus tā. Neklātienes kārtās tika krāti punkti, un desmit labākās komandas aicināja uz klātienes spēlēm. Izvērtējot visu anketu punktu summu, no 70 komandām desmit labākās tika aicinātas uz fināla spēles 1. daļu muzejā un fināla 2. daļu – ārpus muzeja, Dabas Izglītības centrā ,, Vecupītes’’, kurā noskaidroja sezonas uzvarētājus. Prieks, ka divas komandas no mūsu skolas tika izvirzītas finālsacensībām. Komanda ‘’Smart Head’’( dalībnieki- Lolita Maija Ābele, Aleksandra Kreile, Šarlote Paula Jeske) kopvērtējumā ieguva 2. vietu, bet ,,Vienradži’’ (dalībnieki- Samanta Ilgavīze, Tabita Ketlīna Kaspere, Paula Bormane) saņēma atzinības rakstu.

Pirmajās finālsacensībās katrai komandai uzdevums bija izveidot prezentāciju par kādu no nacionālajiem parkiem, kas robežojas ar Baltijas jūru no muzeja piedāvātā saraksta, un sagatavoties jautājumiem par Baltijas jūru. Mēs izvēlējāmies veidot prezentāciju par Stenshuvudas un Gotskas Sandona Nacionālajiem parkiem Zviedrijā.

Galvenais guvums šajā konkursā bija piedzīvot dažādas patīkamas emocijas - prieku, pārsteigumu, satraukumu, ieinteresētību un iedvesmu turpināt piedalīties konkursos, kas saistīti ar vides izzināšanu, saglabāšanu, un saviļņojumu par iegūtajiem rezultātiem.

Iepazīstot kaimiņu valstu Nacionālo parku augu un dzīvnieku sugu daudzveidību, orientējoties Latvijas Dabas muzeja ekspozīciju labirintos, atpazīstot Dabas centra ‘’Vecupītes’’ dabas takas stacijās kokus, lakstaugus, sūnas, ķērpjus, kā arī putnu sugas pēc balsīm un dzīvnieku sugas pēc ragiem un ādām, guvām nenovērtējamu pieredzi. Un, mūsuprāt, pati galvenā pieredze- strādāt komandā.

Skolotāja Līga Āboltiņa-Žīgure