Erasmus+ projekta HEART darbība Rūjienas vidusskolā turpinās. No otrā brauciena šajā mācību gadā, kas notika no 9. līdz 15.februārim Somijā, Lappeenrantas pilsētā, jau esam atgriezušies, un vēlamies dalīties ar spilgtākajiem iespaidiem. Pavisam bijām pieci Rūjienas vidusskolas dalībnieki - skolotājas, Māra Guna Dreimane un Monta Brīnuma, un skolēni - Līva Strazdiņa, Nikoleta Meirēna un Jēkabs Zemītis.

Šīs vizītes galvenie mērķi bija iepazīstināt projekta dalībvalstu komandas (Latvija, Somija, Vācija, Francija, Spānija un Grieķija) ar katras valsts nacionālajiem tautas tērpiem, kā arī iepazīt tuvāk Somijas kultūru un tās kultūrvēsturisko mantojumu.

Rūjienas vidusskolas komanda. No kreisās: Monta Brīnuma, Māra Guna Dreimane, Nikoleta Meirēna, Līva Strazdiņa, Jēkabs Zemītis.

 

Pirmdiena, 10.februāris.

Pirmajā dienā mums parādīja skolu, spēlējām spēles un sākām runāt par mākslas darbu, ko zīmēsim uz vienas no skolas sienām. Jēkabs un Nikoleta bija sagatavojuši prezentāciju par Latviju, ar kuru iepazīstināja somu skolēnus trīs klasēs un ar katru reizi stāstīt bija arvien labāk un drošāk. Pēc tam mūs ar autobusu izvadāja pa Lappeenrantas pilsētu, jo laiks mūs nelutināja, un dienas beigās parādīja ļoti skaistu koka baznīcu, kas atrodas Lappeenrantas centrā. Tad mums bija nedaudz brīvais laiks, ko pavadīt ar ģimenēm, kas mūs uzņēma, bet vēlāk visi kopā devāmies uz pirti.

Līva Strazdiņa, 9.b klase

 

Otrdiena, 11.februāris.

Otrdienas rītā Līvai bija jāuzstājas ar prezentāciju par latviešu tautas tērpiem. Visi bija ieinteresēti Līvas prezentācijā, jo Līvai bija mugurā pašas veidots tautastērps, un visiem patika mūsu tautas tērpi. Pirms pusdienām projekta dalībnieki uz skolas sienām zīmēja koku, izmantojot savas rokas, kas beigās izskatījās ļoti skaisti. Pēc pusdienām mēs saliedējāmies, spēlējot galda spēles un piedaloties sportiskās aktivitātes, piemēram, spēlējot tenisu un relaksējoties mūzikas pavadībā, kas bija ļoti jautri un interesanti. Pēc sporta aktivitātēm mēs mājturības kabinetā cepām tradicionālās somu (un arī citu Ziemeļvalstu) kūciņas “Semla”, kuras parasti ēd pirms gavēņa. Tās sastāvēja no maizītes, kuras vidū ir ievārījums un putukrējums. Tās sanāca ļoti garšīgas un mums uz mājām iedeva arī recepti, lai varētu paši tās uzcept. Pagaidām to vēl neesmu izmēģinājusi mājās. Vakarā, brīvajā laikā, es ar somu meiteni Lumi-Lilja, pie kuras paliku, aizbraucām pie viņas draudzenes skatīties filmu. Mana viesğimene bija ļoti draudzīga un jauka.

Nikoleta Meirēna, 8.b klase

 

Līva Strazdiņa komandām prezentē Latvijas tautas tērpus.

 

Somu tradicionālā deserta kūciņu “Semla” gatavošana mājturības klasē.

 

Somu tradicionālā deserta kūciņu “Semla” gatavošana mājturības klasē.

 

Trešdiena, 12.februāris.

Trešdien mēs braucām ekskursijā uz Kotku – uz pilsētu, kas atrodas Somijas dienvidos, netālu no Krievijas robežas un Somu līča krastā. Vispirms apskatījām Krievijas imperatora Aleksandra III mīļāko zvejas vietu, kas atradās vietā, kur Kimi upe ieplūst Somu līcī. Bija ļoti skaisti, bet auksti. Tad paēdām somu ātrās ēdināšanas restorānā “Hesburger” un devāmies uz jauno veikalu pie Krievijas robežas, kas paredzēts krievu tūristiem. Pēc manām domām, veikalā nebija nekā mums atbilstoša, jo viss bija dārgs, bet labi, ka vismaz tas bija interesanti uzbūvēts un bija labs bērnu rotaļlaukums. Tad devāmies atpakaļ mājās. Šajā dienā bija daudz brīvā laika, kas man ļoti patika. Mēs to pavadījām, skatoties vietējo jauniešu hokeja komandu spēli un filmas.

Līva Strazdiņa, 9.b klase

 

Rūjienas vidusskolas komanda kopā ar somu skolēniem no viesģimenēm. Imperatora Aleksandra III iemīļotajā makšķerēšanas vietā netālu no Kotkas.

 

Ceturtdiena, 13.februāris.

Ceturtdienas rītā mums demonstrēja somu tautas tērpus, kurus mēs varējām uzlaikot. Tiesa, mūsdienās tikai meitenes un sievietes Somijā velk tautastērpus. Pēc tam mēs devāmies dejot tradicionālās jeb tautas dejas. Somi un grieķi rādīja savas tradicionālās dejas. Tās bija labi novadītas un interesantas, jo arī mums tajās bija jāpiedalās. Pēc tam skolēniem bija brīvais laiks. Vakarā, brīvajā laikā, mēs devāmies slidot. Vēlāk mums bija noorganizēts boulings. Es biju ļoti satraukts, jo tā bija mana pirmā reize. Tomēr man paveicās - ieguvu vairāk nekā 200 punktus, pārspējot pārējos. Pēc boulinga mēs devāmies uz luterāņu draudzes namu, kur mēs atpūtāmies un spēlējām spēles.

Jēkabs Zemītis, 7.a klase

 

Piektdiena, 14.februāris.

Jau no paša rīta devāmies uz Helsinkiem, lai izbaudītu pēdējo projekta vizītes dienu, jo vakarā jau devāmies mājup uz Latviju. Ceļā uz Helsinkiem mēs piestājām Somijas slēpošanas centrā Lahti, lai apskatītu vietu, kurā notiek pasaules čempionāti slēpošanā. Netālu no Helsinkiem, Vantaa, mēs apstājāmies, lai apmeklētu “Fazerila” jeb Somijas populārās saldumu ražotnes “Fazer” apmeklētāju centru. Atraktīvā un interaktīvā veidā mēs uzzinājām par uzņēmuma vēsturi, iepazināmies ar produkciju, degustējām to, kā arī apmeklējām izstādi. Nonākot Helsinkos, mēs devāmies uz pilsētas centru, lai apskatītu ievērojamo Luterāņu katedrāli, “Temppeliaukio” baznīcu, kas izveidota akmens klintī, mākslas muzeju “Amos Rex”, kā arī bibliotēku.

 

Ekskursija “Fazerila” jeb “Fazer” saldumu ražotnes apmeklētāju centrā.

 

Esam patiesi laimīgi, ka mums bija šāda iespēja iepazīt Somiju, jo īpaši tās ievērojamo kultūrvēsturisko mantojumu. Paldies projekta koordinatoriem, Rūjienas vidusskolai un Lauritsalas skolai Lappeenrantā!

Līva, Nikoleta, Jēkabs un skolotājas Monta Brīnuma un Māra Guna Dreimane

 

Kopbilde ar visu dalībvalstu komandām, viesģimeņu skolēniem un skolotājiem.