No 7.aprīļa līdz 13. aprīlim Rūjienas vidusskolā viesojās Erasmus+ projekta viesi – skolotāji un skolēni no Vācijas, Francijas, Grieķijas, Spānijas un Somijas. Projekta mērķis ir iepazīt valstu kultūrvēsturiskās vērtības, tāpēc visās nedēļas aktivitātēs centāmies iekļaut un parādīt viesiem kādu no mūsu tradīcijām, kultūras vērtībām, ar kurām esam bagāti.

Esam jau pieraduši un šķiet, ka tas ir pašsaprotami, ka mūsu skolēni var sevi daudzveidīgi pilnveidot ārpusstundu aktivitātēs gan dziedot, gan dejojot, gan sportojot. Tomēr citās valstīs, kā uzzinājām, skolēniem nav šādu iespēju, vai tās ir ierobežotas. Centāmies viesiem dot kaut nelielu ieskatu savu tradīciju kopšanā. Paldies mazajiem koristiem un instrumentālistiem, kuri brīnišķīgi ieskandēja mūsu kopīgo nedēļu jau pirmdien. Tāpat prieks par talantīgajiem mūsu skolas jauniešiem, kuri organizēja noslēguma pasākumu kultūras namā, iesaistot meiteņu kori, dejotājus un vokāli instrumentālo ansambli “Atestāts”. Un kur tad vēl brīnišķīgā tautas tērpu skate!

 
Viesu sagaidīšanas koncerts.

 


Tautas tērpu parāde noslēguma pasākumā.

Viens no šī gada projekta uzdevumiem ir izpētīt kādu nozīmīgu kultūrvēsturisku objektu savā pilsētā, atrast tā senas fotogrāfijas un salīdzināt, kas izmainījies mūsdienās. Iepazīstinot viesus ar Rūjienu, piedāvājām viņiem grupās interaktīvā veidā, izmantojot īpašu aplikāciju, izstaigāt nozīmīgākās vietas. Pieejot pie katras no izvēlētajām vietām, līdzi dotajā planšetē dalībnieki varēja ieraudzīt šīs vietas vēsturisku attēlu un izlasīt nelielu aprakstu.

Organizējām arī ekskursijas gan uz tuvējām Ķoņu dzirnavām, lai iepazītu un uzzinātu par graudu malšanu un vilnas apstrādi, gan nedaudz tālāk – uz Blomes pagasta “Donas”, kur katrs varēja izcept savu maizes kukulīti, uzzināt, kas ir īsta rupjmaize, cik tā veselīga un nozīmīga. Aizvedām viesus arī uz uzņēmumu “Birzī”, lai iepazīstinātu ar pie mums tik populāro bērzu sulu tecināšanu. Un, protams, neizpalika arī Vidzemes pērles – Cēsis ar savu vēsturisko pili un Siguldas Turaidas pils apskate!


Ķoņu dzirnavās.

 


Cēsu pils iepazīšana.

Ko par kopā pavadīto laiku saka paši skolēni?

Sabīne: “Šis projekts man deva iespēju uzlabot savas angļu valodas sarunvalodas prasmes. Labprāt piedalītos vēl kādā līdzīgā projektā. Nedaudz žēl, ka citi projektā iesaistītie skolēni bija jaunāki par mani. Kaut arī laika apstākļi nelutināja, šī nedēļa bija patīkama, emocijām bagāta. Manā ģimenē dzīvoja meitene Lumi-Lilja no Somijas. Viņa bija klusa, sapratu, ka viņai ļoti patika Latvija, taču pilnībā to izbaudīt traucēja laika apstākļi.”

Diāna: “Šis projekts man deva daudz. Varbūt man ļoti nepaveicās, jo meitenei (no Grieķijas), kurai bija jāpaliek pie manis, ceļa atgadījās problēmas, un viņa nevarēja atbraukt. Visi bijām bēdīgi, jo bijām sarakstījušās jau iepriekš un es ļoti viņu gaidīju, tomēr es varēju piedalīties kopā ar citiem skolēniem projekta aktivitātēs un to nenožēloju. Šīs nedēļas laikā es daudz ko ieguvu - varēju runāt angliski un uzlabot savas angļu valodas prasmes, kļuvu par fotogrāfu, lai iemūžinātu visus projekta pasākumus. Iepazinos ar jauniem cilvēkiem, un ieguvu jaunus draugus, arī satuvinājos ar saviem skolas biedriem. Vienkārši fantastiski pavadīju laiku. Ļoti patika piedalīties projektā un labprāt to darītu vēlreiz.”

Nikoleta: “No sākuma biju tik uztraukusies, ka pat nevarēju parunāt, bet, kad iepazināmies tuvāk, bija labi. Meiteni no Spānijas sauca Maria, viņa bija kautrīga. Viņai ļoti gribējās runāt, bet mēs nezinājām par ko. Es ieteiktu kādam pie sevis pieņemt viesi, tā būs lieliska iespēja sadraudzēties.”

Jēkabs: “Projekta HEART nedēļa bija ļoti interesanta un tā man paliks atmiņā. Nieka 6 dienās spējām iegūt jaunus draugus, iepazīt viesus un, protams, dalīties dažādā pieredzē. Visspilgtāk atmiņā man palieks skolotāju lielā interese un izbrīns par Latvijas skolu sistēmu, skolēniem un skaisto Latviju, ar prieku stāstīju, rādīju un tulkoju. Šobrīd varu atzīt, ka viesu uzņemšana nav nemaz tik viegla kā varētu šķist, tomēr, lielais piedzīvojums un jauniegūtās emocijas, ir tā vērtas. Projekta ietvaros pie manis viesojās vācu skolēns Max. Atvadoties puisis atzina, ka Latvija ir fantastiska, latvieši ir īpaši un šeit pavadītā nedēļa bijusi brīnišķīga. Noteikti ieteiktu arī citiem skolēniem uzņemt viesskolēnus, tādējādi iegūstot jaunus draugus un jauki pavadītu nedēļu!”

Liene: “Manuprāt, šis projekts bija lielisks. Es noteikti šādā projektā piedalītos atkal  un ieteiktu to arī citiem. Es sev ieguvu daudz jaunus draugus un, protams, uzlaboju savas zināšanas angļu valodā. Protams, arī lieliski pavadīju laiku, kā arī sastapu lielisku draudzeni no Somijas - viens no jaukākajiem cilvēkiem ko zinu. Es ļoti daudz ieguvu, tādēļ labprāt piedalītos atkal.”

Nedēļa paskrēja nemanot. Dienas bija piepildītas ar dažāda veida aktivitātēm, iespaidiem, emocijām. Pēdējā dienā visi kopā devāmies uz Rīgu, lai viesus iepazīstinātu ar mūsu Nacionālo bibliotēku un Vecrīgas ievērojamākām vietām.

Atvadīšanās gan bija grūta – asaras acīs kā skolēniem, tā skolotājiem, un tas tikai liecina, ka visi esam līdzīgi domājoši, esam bagātinājušies ar jauniem draugiem un atmiņām. Gaidīsim nākamās projekta tikšanās - rudenī jau Francijā!

Skolotāja Anda Deksne