Globe ir vides izglītības projekts, kurā iesaistījušās skolas no visas pasaules (pašlaik projektā skolas no 115 valstīm). Arī Rūjienas vidusskola.

Šogad no 3.-6. augustam šī projekta Igaunijas koordinatori organizēja starptautisku ekspedīciju skolēniem, kurā tika uzaicinātas skolu komandas no Ukrainas, Lietuvas, Latvijas, Krievijas, Somijas un Igaunijas. Latviju pārstāvēja Rūjienas vidusskolas komanda – Zanda Marta Bāliņa, Sabīne Plauka, Aldis Jānis Pivars, Krista Šillere, Krista Strode, Līga Balode, Liāna Svīķe un Klāvs Kristiāns Sproģis. Ekspedīciju atbalstīja ASV vēstniecība Igaunijā un Igaunijas Izglītības ministrija. Ekspedīcija tika veltīta GLOBE projekta 20 gadu pastāvēšanai, tāpēc bija ieradušies viesi – Tony Murphy - Globe projekta direktors (ASV), Travis Andersens – projekta koordinators (ASV), Brian Campbell – NASA (ASV), Bara Semerakova – GLOBE Eiropas reģiona koordinatore (Čehija), kuri runāja ar skolēniem, stāstīja par savu darbu, par satelītu pētījumiem, iesaistījās kopā ar skolēniem un skolotājiem visās aktivitātēs.

Ekspedīcija notika skaistā vietā Nelijarvē – vietā, kur ir skaists mežs un brīnišķīgi ezeri. Pie viena no ezeriem (Purgatsi) bija mūsu nometnes atrašanās vieta. Dienas pagāja nemanot, jo organizatori bija parūpējušies par ļoti daudz un daudzveidīgām aktivitātēm – lekcijas mijās ar praktiskajiem pētījumiem dabā, protokolu aizpildīšanu, GLOBE spēlēm, zvaigžņu vērošanu, lomu spēlēm, un vēl taču jāpaspēj iepazīties ar jauniem draugiem un izpeldēties!

5. augustā visi dalībnieki tika iesaistīti īstā ekspedīcijā – nelielās grupās visiem bija jāveic kāds uzdevums tuvējā apkārtnē – jāizpēta augu daudzveidība dažādu ezeru tuvumā, jāsalīdzina vairāku ezeru ūdens kvalitāte, jāveic augsnes analīzes dažādās vietās, utml. Mēs ar Klāvu bijām grupā, kura devās pētīt dažādus parametrus (ūdens līmeni, augsnes sastāvu, augus, koku augstumus, u.c.) vietā, kur mežs pamazām pārtop purvā.

Interesantas bija arī GLOBE spēles, kurās GLOBE pētījumu elementi tika iekļauti saistošos uzdevumos, piem., noteiktā laikā jāpagatavo šķīdums ar pēc iespējas zemāku pH vērtību, izmantojot vien to, kas atrodams apkārt, jānosaka dažādi koki pēc lapām, jāsamazina mitrums pudelē, izmantojot sāli un rīsus, jātēlo satelīts un uztvērējs un jāzīmē kartes, jāatrod nezināmi punkti pēc dotām koordinātēm, u.c.

Ekspedīcija bija lieliska iespēja skolēniem pārbaudīt un novērtēt savas valodu zināšanas – pamatā sarunvaloda bija angļu, bet ar ukraiņu un krievu skolēniem varēja sazināties arī krievu valodā. Kā paši skolēni teica, jau otrās dienas beigās sākuši domāt angliski un brīžiem telefonsarunās ar vecākiem arī gribējies runāt angliski J.

Pēc 4 piepildītām dienām bijām noguruši, bet pilni emocijām, iespaidiem, jaunām idejām pētījumiem.

 

skolotāja Anda Deksne

 

Savos iespaidos dalās paši skolēni:

Klāvs:

Es iepazinu daudz jaunus draugus no dažādām valstīm, bija interesanti ar viņiem sarunāties, it īpaši ar lietuviešiem, jo viņi bija jautri. Tur bija ari jaukas meitenes, viena man uzdāvināja aproci. Nometnes beigās mēs safotografējām meiteņu vārdus, lai varētu vēlāk uzaicināt sociālajos tīklos.

Globe nometnes vides pētīšana bija interesanta, it īpaši, kad devāmies uz purvu, jo tur bija interesantas nodarbes, piemēram, koku augstuma mērīšana, ūdens temperatūras un pH līmeņa noteikšana. Patika, ka pusdienas mēs ēdām turpat purvā un beigās par labu darbu mūs atalgoja ar peldi „purva baseinā” (akacī). Vēl man ļoti patika daudzas prezentācijas, jo varēju iegūt daudz jaunas informācijas.

 

Sabīne:

No 3.-6. augustam es piedalījos GLOBE nometnē, un tās bija četras ļoti interesanta dienas. Es uzzināju daudz ko jaunu par zvaigznēm, par atmosfēru un vēl par daudz lietām mums apkārt. Man ļoti patika vakars, kurā mēs mācījāmies cittautiešu dejas un spēles. Vēl interesants uzdevums bija izdomāt un izveidot priekšnesumu - dokumentālo filmu ar savu komandu par tēmu „Globe 20 gadi” un to parādīt pārējiem nometnes dalībniekiem.

Nometnes laikā es iepazinos ar jauniešiem no dažādām valstīm. Es iepazinu meitenes no Somijas, Oonu, Salliu un Janetti. Viņas bija ļoti draudzīgas un jaukas. Vēl es sapazinos ar vienu puisi Elijasu, kurš bija no Lietuvas. Man šī nometne patika, un es ar prieku braukšu uz nākamajām GLOBE nometnēm.

Zanda:

Man ļoti patika GLOBE nometnē. Es iepazinu daudz labu draugu, piemēram, ļoti jauku meiteni Eliis, Uku, Anni un Kristīnu no Igaunijas, Oonu no Somijas, Elijasu no Lietuvas, u. c. Vienīgais, kas man kopumā nepatika, bija tas, ka bija ļoti daudz igauņu un pārsvarā viņi savā starpā sarunājās igauniski. Tas gan ir saprotams, es laikam darītu tāpat, ja būtu latviešu vairākums. Labi, ka laika gaitā igauņi sāka runāt arī angliski. Nometne bija izdevusies, un, ja piedāvās, arī nākošgad es obligāti braukšu!

 

Krista Strode:

Nometnē es iemācījos daudz jaunu lietu par dabu - augsni, mākoņiem, atmosfēru. Uzzināju, kā izmērīt ūdens caur redzamību ar Seki disku, pH līmeni, skābekļa, nitrātu un citu vielu daudzumu ūdenī. Bija arī ekspedīcija mežā, kurā bija jāpielieto šīs zināšanas. Bija arī astronomijas vakars, kad tumsā pētījām zvaigznes un aplūkojām Mēnesi ar teleskopu.

Vislabākais bija tas, ka ieguvām daudz jaunu draugu no citām valstīm un visu brīvo laiku pavadījām sarunās vai izklaidējoties kopā ar viņiem. Braucot prom bija ļoti skumji. Bet mēs nometnes laikā apmainījāmies kontaktiem un nu katru dienu sarakstāmies vai sarunājamies caur skype.

 

Liāna:

Šī gada GLOBE nometne bija izdevusies. Es ieguvu jaunas zināšanas, kuras man var palīdzēt mācībās. Nometnē bija jāsadalās grupās. Grupā, kurā es tiku, bija pārsvarā igauņi, bija grūti ar viņiem sadarboties, jo viņi runāja igauniski savā starpā. Ar grupu iemācījāmies kā var noteikt augsnes skābumu un cik dažādu tārpu un kukaiņu ir augsnē.

Es ieguvu arī daudzus draugus no citām valstīm. Varēju komunicēt gan angļu, gan krievu valodā. Šie draugi paliks atmiņā. Bija prieks piedalīties šajā nometnē.

 

Krista Šillere:

Man nometne Igaunijā patika, jo varēja iepazīt jaunus draugus un uzzināt daudz ko jaunu. Ļoti jauki bija tas, ka blakus hostelim bija ezers, lai atvēsinātos no karstās dienas. Man ļoti patika, ka katram nometnes dalībniekam bija vienots krekliņš, zīmīte ar savu vārdu un blociņš ar pildspalvu, lai varētu pierakstīt lietas, par ko stāstīja lekcijās un nodarbībās.

Darbs grupās bija sarežģīts, jo grupā bija jāstrādā arī ar citu valstu bērniem. Daudziem tas sagādāja grūtības, arī man. Nometne bija paredzēta angļu valodā, bet mūsu grupā runāja igauniski. Protams, mēs neklusējām un pateicām, lai runā angliski. Darbs grupās izvērtās interesants, un tas ļoti palīdzēja sadraudzēties. Mēs visi bijām vienoti un ļoti atraktīvi.

Manuprāt, šī nometne bija ļoti labi saplānota un bija padomāts pat par mazāko sīkumu.

Paldies visiem, kas rīkoja un organizēja šo nometni, kā arī paldies mūsu skolotājai Andai par pacietību un izturību!

 

Aldis:

Es piedalījos Globe projekta nometnē, kura notika Igaunijā Nelijarvē. Nometnē piedalījās skolnieki no sešām dažādām valstīm Latvijas, Lietuvas, Somijas, Krievijas, Igaunijas un Ukrainas. mēs tur mācījāmies, kā pildīt Globe projekta protokolus, ieguvām informāciju par satelītu SMAP, Globe vēsturi un daudz ko citu. Globe nometnes dalībnieki vairākās grupās devās ievākt datus tuvējā apkaimē. Mēs satikām jaunus cilvēkus un ar dažiem arī sadraudzējāmies. Vēl mums notika Globe spēles, tajās mēs pildījām dažādus interesantus uzdevumus saistībā ar Globe.

 

FOTOGALERIJA