Aizvadīta Erasmus+ projekta BEAM otrā mācību vizīte pavasarīgajā Rumānijā!
Publicēts 18 Aprīlis 2022
Vizītē uz Jasi (rumāņu: Iaşi) pilsētu, kas ir otra lielākā Rumānijas pilsēta un kādreizējā Moldāvijas galvaspilsēta, devās Rūjienas vidusskolas delegācija ar sešiem 11. klases skolēniem un četrām skolotājām! Šodien Jasi ir viens no svarīgākajiem rumāņu kultūras centriem.
Projekta BEAM (“Building Emotional intelligence and self-Awareness through Mindful practices”) mērķi ir attīstīt skolēnu emocionālās prasmes, izmantojot dažādas mācību un ārpusstundu aktivitātes; uzlabot partnerskolu skolotāju spējas īstenot mācību pieeju, kuras pamatā ir sociālā un emocionālā mācīšanās un atbalsts; samazināt skolēnu konfliktu biežumu, pārorientējot uzmanību uz skolēnu problemātisko uzvedību, uz jūtām, kas viņu vadīja, un citi!
Rūjienas vidusskolas delegācija piedāvā ieskatu projekta dienasgrāmatā –
- aprīlis
Pirmā projekta diena. Atklāšanas ceremonijā Rumānijā, katra dalībvalsts – Turcija, Grieķija, Itālija, Spānija, Rumānija un Latvija – prezentēja sevi, savu skolu, savu valsti un kultūru! Pēc valstu prezentācijām baudījām nacionālo rumāņu virtuvi. Savukārt pēcpusdienā devāmies foto orientēšanās piedzīvojumā pa Jasi pilsētu. Orientēšanās laikā apmeklējām vairākas baznīcas. Jasi tās ir ap simts!
- aprīlis
Rīts sākas agri: ceļamies ap 5:45, brokastis jau 6:30! No viesnīcas, kopā ar itāļu un spāņu skolēniem un skolotājiem kāpjam autobusā, un 7:15 dodamies ceļā, lai tuvāk iepazītu Jasi novadu.
Dienas plānā – Jona Krjanges (Ion Creangă) Memoriālais muzejs. Jons Krjange bija rumāņu rakstnieks, pedagogs, garīdznieks un politiķis. Viena no Jasi novada vērtībām – masku muzejs. Pēc muzeja apmeklējuma pusdienas, kurās baudām rumāņu nacionālos ēdienus. Pēc pusdienām piedalāmies radošajā darbnīcā – darinām savu masku. Tāpat devāmies uz Neamt Fortress - Neamtas pili-cietoksni, kas atrodas Rumānijas teritorijā netālu no Tirgu Neamt pilsētas, gleznainā vietā starp Prutas upi un Karpatiem, Ples kalnā 480 metru augstumā.
Atpakļceļš uz Jasi - dziesmu pieskandināts, katra dalībvalsts dzied savas tautasdziesmas.
- aprīlis
Šodien varam mazliet vēlāk piecelties, jo pirmā nodarbība ir tikai plkst. 10:00! :)
Viesnīcas foajē mūs sagaida Jasi Titu Maiorescu ģimnāzijas skolotāja un mēs dodamies uz ģimnāziju. Šeit mūs ar sālsmaizi sagaida skolas direktore, skolotāji un skolēni.
Ciemojoties Jasi Titu Maiorescu ģimnāzijā, uzzinājām par izglītības sistēmu Rumānijā, par Titu Maiorescu ģimnāzijas tradīcijām un skolas mācību procesu. Pēc ekskursijas pa skolu, piedalījāmies mācību stundā kopā ar Jasi ģimnāzijas skolēniem. Uzzinājām, ka šajā ģimnāzijā sākumskolas skolēni mācās pēc programmas “Soli pa solim”. Īpaši mūsu uzmanību piesaistīja tas, kā skolā mācās ķīmijas elementu simbolus.
- aprīlis
Rīts sākas plkst.9:00 – ekskursija pa pilsētu.
Pirmā pietura – Metropolitan Cathedral Iasi – lielākā vēsturiskā pareizticīgo baznīca Rumānijā.
Otrā pietura – Jasi Kultūras pils - skaista neogotikas ēka, kurā atrodas četri muzeji: Zinātnes un tehnoloģijas muzejs, Moldovas Etnogrāfijas muzejs, Mākslas muzejs un Moldovas vēstures muzejs. Kultūras pils tika uzcelta no 1906. līdz 1925. gadam, lai aizstātu Moldovas vecās Karaliskās tiesas drupas, kuras datētas ar 1434. gadu. Pirms muzeju pārvietošanās ēka kalpoja kā Administratīvā un tiesu pils.
Treša pietura – „ Mihai Eminescu” centrāla universitātes bibliotēka. Bibliotēka tika dibināta 1839. gada 8. novembrī un atvērta 1841. gada 23. novembrī, turpinot 1640. gadā dibinātās Academia Vasiliană vecās bibliotēkas darbības un slavas tradīciju. 1864. gadā to pārdēvēja par Jasi Centrālo valsts bibliotēku.
Ceturtā pietura – Jasi botāniskais dārzs – dibināts 1856. gadā un nosaukts iniciatora "Anastasie Fătu" vārdā, atrodas Copou kalnā. Tā teritorija aizņem vairāk kā 80 hektārus. Botāniskā dārza teritorijā atrodas siltumnīcas ar brīnišķīgām tropu augu kolekcijām, rožu dārzi (apmēram 600 dažādu rožu šķirņu no visas pasaules) un atpūtas parks ar ezeru.
Botāniskajā dārzā katrai dalībvalstij bija uzdevums: nodarbība skolēniem par emocijām, kas izstrādāta projekta ietvaros. Mēs, skolotājas Dignas Gailītes vadībā, mācījam projekta dalībniekiem nodziedāt latviešu tautasdziesmu „ Bēda mana liela bēda”. Dziesmas vienoti un ar patīkamām emocijām mēs šķīrāmies, lai vakarā tiktos noslēguma ceremonijā!
Noslēguma ceremonijā projekta dalībnieki dalījās savos iespaidos par Jasi piedzīvoto, saņēma sertifikātus par dalību projektā un baudīja svētku vakariņas.
Esam patiesi gandarīti, ka mums bija iespēja iepazīt Rumāniju, jo īpaši tās ievērojamo kultūrvēsturisko mantojumu. Paldies projekta koordinatorei Ligitai Gailei, Rūjienas vidusskolai un Titu Maiorescu ģimnāzijai Jasi!