EUROSCOLA

Rūjienas vidusskolas 11.klases skolēnu grupa 24.-30.novembrim devās braucienā uz Strasbūru, lai piedalītos kopā ar vēl 20 valstu jauniešiem Euroscola pasākumā.

Lai nokļūtu Eiroparlamentā, skolēni pagājušā mācību gadā piedalījās konkursā - skolā organizēja Eiropas dienu – saskaņojot ar skolotājiem, sagatavoja un vadīja mācību stundas par Eiropai svarīgu jautājumu tematiku. Konkursā uzvarējām kopā ar Olaines 1. vidusskolas skolēniem, iegūstot finansējumu braucienam uz Strasbūru, lai 27.novembrī piedalītos Euroscola pasākumā. Izvēlējāmies uz Strasbūru doties ar autobusu, lai papildus iepazītu Polijas, Čehijas, gan Vācijas nozīmīgas vietas.

Izbraucām 24.novembrī agri no rīta, pirmās dienas brauciens bija garš un nogurdinošs, bet vakarpusē sasniedzām Polijas pilsētu Vroclavu, kur mums bija pirmā naktsmītne. Vroclavas vecpilsētu iepazinām nākamajā rītā. Bija brīnišķīgs, saulains laiks, vecpilsēta mūs sagaidīja Ziemassvētku rotā. Šeit ir viens no skaistākajiem Ziemassvētku tirdziņiem Eiropā. Vroclavas vecpilsētā izvietoti ap 400 miniatūru rūķīšu skulptūru. Visus gan nesatikām, bet lielu daļu gan – te pie palodzes pieķēries kāds rūķis, te kāds ar kliņģeri, te rūķis – ugunsdzēsējs, miegamice, sargs, profesors, un vēl un vēl. Katram jāpieskaras un jāiedomājas vēlēšanās, saka, ka piepildīsies...., nu redzēsim, rūķu micītes no šiem pieskārieniem spīd un laistās. 

 

 

Saskatījām arī līdzības Vroclavas vecpilsētā ar Rīgas un Stokholmas atsevišķām vietām – ēku fasādes. 

Iepazinām arī stāstu par Vitoldu Pilecki – Polijas nacionālo varoni, kuram veltīts piemineklis ar nosaukumu “Salaulāts ar nāvi”.

Mūsu ceļš ved tālāk un vakarpusē jau esam Prāgā. Iekārtojamies viesnīcā un dodamies iepazīt naksnīgo Prāgas vecpilsētu. Skaisti – izgaismotās baznīcas, veikaliņi, šaurās ieliņas, slavenais Kārļa tilts. Nākamās dienas rīts mums paver pavisam citu skatu uz Prāgas vecpilsētu. Šoreiz to vērojam no Vltavas upes otra krasta. Apskatām Svētā Vita katedrāli un Prāgas pili. Parkā izmēģinām interesantu īpašu vietu, kur čukstus izteikta vēlēšanās atbalsojas no dažādām pusēm. Iepazīstam slavenā tēlnieka Dāvida Černaja atsevišķas skulptūras, protams, sagaidām un vērojam, kad slavenais astronomiskais pulkstenis nozvana 12 stundu, un tad jau dodamies tālāk uz Strasbūru. Saprotam, ka Prāgā varētu pavadīt vairākas dienas, lai iepazītu visu, par ko mums gide stāsta.

Nemanot pienākusi otrdiena 27.novembris – mūsu ceļojuma galamērķis Eiropas Parlamenta apmeklējums. Izejam drošības kontroli – kā lidostās  J un esam iekšā! Diena sākās ar uzrunām, prezentācijām lielajā plenārsēžu zālē, jūtamies atbildīgi un svarīgi, sēžot deputātu krēslos. Skolēni var izmēģināt deputātu balsošanas rīkus, pieteikties diskusijām, uzdot jautājumus, šo iespēju arī aktīvi izmanto. Katras valsts pārstāvis īsi iepazīstina ar savu delegāciju – valsti, skolu. Mūs pārstāv Olaines skolēni. Esam lepni, kas lielajos ekrānos redzam Rīgas attēlu un arī savas skolas komandu!

Pēc pusdienām skolotājiem un skolēniem sava programma – skolotājiem diskusijas ar parlamentāriešiem, skolēniem – diskusijas grupās. Jau pirms brauciena katrs no viņiem ir izvēlējies savu tematu diskusijām un tagad kopā ar citu valstu jauniešiem notiek sarunas un veidoti ieteikumi par kultūras vērtību saglabāšanu, par jauniešu nodarbinātību, par migrācijas jautājumiem, par vidi un atjaunojamiem resursiem un daudz ko citu.

Vakarpusē visi atkal tiekamies plenārsēžu zālē, lai klausītos debašu grupu izvērtējumus, aktīvi uzdotu jautājumus nu jau pašiem skolēnu grupu izraudzītiem līderiem. Noslēgumā tiek spēlēta interaktīva spēle EuroGame, kurā vienā no komandām tiek uzaicināts arī mūsu Klāvs. Atbalstām un jūtam līdz! 

Pasākums svinīgi noslēdzas ar Eiropas himnu un visu Eiropas karogu parādi! Nemanot diena pagājusi! Saņemam sertifikātus un piemiņas krekliņus no organizatoriem, vēl tikai fotografēšanās pie prezidija tribīnēm, un tad jau dodamies apskatīt naksnīgo Strasbūru. Kas to zina, iespējams – kāds nākotnē te atgriezīsies, lai veiktu lielus darbus.

Strasbūras vecpilsēta jau ietērpusies Ziemassvētku rotājumos un šķiet, ka katrs nama īpašnieks cenšas ar izdomu un krāšņumu pārspēt savu kaimiņu. Visur mirdz lampiņas, katrā pagalmā ir vieta tirdziņam, kur var iegādāties suvenīrus, smaržo desiņas, mandeles un karstvīns. Baudām šo skaistumu, jo zinām, ka neko krāšņāku neesam redzējuši!

Atpakaļceļā mūsu ceļš ved caur Vācijas auto būves reģionu, apmeklējam Mersedes Benz auto muzeju Štutgartē. Ekspozīcija sākas 8.stāvā ar zirga maketu – kā transporta pirmsākumu, un vēsturiskā attīstībā notikumi un transporta līdzekļi pa spirāli ved mūs lejā uz pirmo stāvu.

 

Tā kā pēdējā nakšņošanas vieta ir Varšava, tad esam ieplānojuši apskatīt Varšavas vecpilsētu un Kopernika zinātnes centru. 

Varšavas vecpilsētā rosās Ziemassvētku tirdziņi, ir jūtama svētku noskaņa. Kopernika zinātnes centrā varētu uzkavēties visu dienu, lai tā pamatīgi iepazītu piedāvātās instalācijas, izstādes, rīkus, eksperimentus. Mums ir tikai dažas stundas, tāpēc cenšamies pēc iespējas īsākā laikā tvert vairāk iespaidus un informācijas.

Skolēnu iespaidi par braucienu:

Zanda Marta Bāliņa: “Brauciens pēc mūsu domām bija vērtīgs gan atmiņu, gan jauniegūtās izglītības pieredzes dēļ.

Prāga ar savu vecpilsētas šarmu nedaudz atgādināja man Rīgu, naksnīgā pastaiga bija ļoti baudāma. Kārļa tilts ar skulptūrām, no kura varēja vērot tālās izgaismotās vietiņas, tas noteikti paliks atmiņā kā romantiskākais vakars.

Ļoti patika Vroclava un stāsts par rūķiem. Vroclava paliks atmiņā kā studentu pilsētiņa ar gardām bistro ēdnīcām. 

Strasbūra – Ziemassvētku galvaspilsēta - tas bija labi redzams jau novembra beigās. Tirgotāji uz ieliņām, karstvīns, iespaidīgi rotājumi.

Eiropas Parlamentā mana diskusiju tēma bija “2018.gads – Eiropas kultūras mantojuma gads”. Runājām, ka viss ir jādigitalizē, lai garīgās vērtības sekotu mūsu laikmeta tehnoloģiskajai attīstībai. Domājām, ka varētu izveidot kaut ko līdzīgu Wikipēdijai – viegli pieejamu vietni vai aplikāciju, lai uzzinātu par cittautu kultūru. Tas varētu būt kā virtuāls gids.”

Elīna Zariņa: “Pavadot dienu Eiropas Parlamentā Strasbūrā es sapratu, ka profesija “politiķis” nav domāta man, taču tik un tā bija ļoti interesanti uzzināt kā darba diena paiet deputātiem, piedaloties debatēs un balsojot par lēmumiem lielajā plenārsēžu zālē. Man ļoti patika vakara pastaiga pa Strasbūras centru, kur redzējām Ziemassvētku tirdziņus, izpušķotās ielas, krāšņo eglīti un guvām siltas Ziemassvētku noskaņas.”

Klāvs Kristiāns Sproģis:

“Euroscola” man deva lielisku pieredzi. Man bija iespēja apskatīt Eiropas Parlamentu un izmēģināt, kā ir strādāt Eiropas Parlamentā. Diemžēl sapratu, ka tas nav priekš manis. Viss brauciens bija kā piedzīvojums, un tas bija lielisks. Es satiku jaunus draugus gan no Olaines, ar kuriem braucām kopā, gan Polijas, apskatīju daudzas skaistas vietas un nogaršoju dažādus ēdienus (dažus pat pirmo reizi).” 

Lai gan brauciens bija tāls, autobusā tika pavadītas garas stundas, tomēr iegūtie iespaidi un iepazītās Eiropas valstu kultūras vērtības to atsver. Esam lepni, ka pārstāvējām Latviju Eiropas Parlamentā! Paldies skolas vadībai un skolotājiem par sapratni par atbalstu!

11.klases audzinātāja Anda Deksne

 

Vairāk foto bilžu galerijā: atvērt