
Bija viena no pirmajām siltajām un saulainajām maija dienām, bet ne tas vien iepriecināja Rūjienas vidusskolas pūtēju orķestra dalībniekus. Mūsu sejās varēja vērot smaidu, jo 14. maijs bija tā diena, kad visi sakravājām somas un uzsākām ceļu uz Norvēģiju, lai piedalītos šīs valsts nacionālo svētku svinībās, iepazītu citu kultūru un parādītu savu, priecētu ārzemju draugus ar mūsu orķestra skanējumu un, protams, labi pavadītu laiku.
Nokļuvuši līdz Rīgai, ar kuģi devāmies uz Stokholmu. Baudījām arī tur piedāvātās iespējas. Kamēr vieni jūsmoja par hokeja spēli, citi baudīja akustisko mūziku, kā arī uz karaokes skatuves atklājām jaunus dziedošos talantus no mūsu pašu vidus. Stokholmā mūs jau sagaidīja autobuss, un uzsākām ceļojuma nogurdinošāko daļu- 16 stundu garo ceļu līdz Skaugdalenas skolai Norvēģijas kalnu ielokā. Lai gan bija jau vēla nakts, kad šķērsojām Zviedrijas robežu, tomēr, pirmo iespaidu apburti, visi izkāpām no autobusa, lai uzņemtu pirmās bildes pie kalnu ūdenskrituma. Pēc dažām stundām jau bijām iekārtojušies skolas telpās un devāmies pie miera.
Tajā paša dienā, 16.maijā, noguruši, bet gatavi piedzīvojumiem un jauniem iespaidiem, devāmies nelielā ekskursijā pa Rissas apgabalu. Apskatījām iespaidīgos kalnus, skaistās ielejas un kuģu piestātnes, bijām arī muzejā, kur uzzinājām nedaudz par šī apgabala senāko iedzīvotāju dzīvi un viņu centieniem nopelnīt iztiku, dodoties bīstamos braucienos pa jūru, un redzējām, kā top senu laivu atveidojumi mūsdienās. Pēc siltām pusdienām tikāmies ar Rissas apgabala mēru, kurš mūs laipni sagaidīja un iepazīstināja ar dažādiem faktiem par šo apgabalu. Lai mūs neaizmirstu, uzdāvinājām dažas dāvaniņas ne vien atmiņām par Latviju, bet arī Rūjienu. Vakarā bija pirmais mēģinājums ar Skaugdalenas skolas orķestri, lai pienācīgi sagatavotos gaidāmajam pasākumam nākamajā dienā.
17.maija rītā cēlāmies jau septiņos no rīta, lai izbaudītu kādu norvēģu tradīciju- šajos nacionālajos svētkos orķestris braukā no vienas vietas uz otru un modina iedzīvotājus ar savu muzicēšanu, lai būtu droši, ka kāds nenoguļ visu svētku dienu. Norvēģijai neraksturīgi siltajā un saulainajā dienā varēja redzēt patiesi patriotiski noskaņotus iedzīvotājus, jo jau pašā rīta agrumā ikvienam pie rokas bija Norvēģijas karodziņš. Izbraukājām Rissas apgabalu, apstājoties un muzicējot vairākās vietās, līdz bijām droši, ka visi ir pamodušies, un devāmies atpakaļ uz skolu. Vēlāk mums bija iespēja piedalīties dievkalpojumā un spēlēt baznīcā. Pārsteidza tas, ka visas sievietes, pat vismazākie bērni bija tērpti tautas tērpos. Lepojos ar to, ka arī mūsu orķestri pavadīja divas latviešu tautu meitas un virs mūsu galvām plīvoja Latvijas karogs. Vakarā priecējām norvēģu publiku ar nelielu koncertprogrammu un baudījām iespēju vērot viņu svētku svinēšanas tradīcijas. Publika bija patiesi saviļņota par mūsu sniegumu, un īpaši sajūsmināta tā bija, izdzirdot mūsu izpildījumā norvēģu dejas.
Vakarā bija tikšanās ar Skaugdalenas skolas orķestra dalībniekiem un viņu vecākiem. Bija prieks redzēt, ka par mums rūpējas, jo ikviens vecāks ieradās ar savu mājās pagatavoto picu, un tā bija iespēja jautri un interesanti pavadīt vakaru, iepazīstot jaunus cilvēkus. Vakara noslēgumā varēja vērot lieliskus futbola mačus starp abu orķestru meiteņu komandām, vēlāk arī mūsu zēni piebiedrojās spēlei, jo nebija iespējams uzvarēt enerģiskās norvēģu futbolistes. Spēlēs galu galā uzvarēja draudzība.
Pēdējā diena, kuru pavadījām šajā valstī, bija neaprakstāmi apburoša, tā bija diena, kad vēlējāmies, lai laiks uz mirkli apstātos. Mēs kāpām kalnos, lai no augšas apskatītu vietu, kur bijām pavadījuši šīs dienas. Pirmie 100 metri bija visnogurdinošākie, jo stāvais augšupceļš šķita neuzveicams, tomēr saņēmām sevi rokās un veicām 4,2 km garo kāpienu pret kalnu. Tas patiesi bija tā vērts, apsēsties klints malā, kalnu ielokā un vērot skaistos dabas skatus, vērot kalnus tālumā, kurus klāj sniegs, raudzīties uz pilsētu un niecīgajām mājiņām.
Pēcpusdienā, pēc garās pastaigas, baudījām kopīgu vakaru ar norvēģu ģimenēm. Īstās vakara izklaides sākās pāris stundas pirms došanās prom, jo lielā karstuma dēļ apkārt esošie bērni sāka laistīties ar ūdeni, un sausas drēbes nepalika arī mūsu pašu orķestrantiem, kuri arī piedalījās ūdens cīņās. Prom devāmies ar dalītām jūtām, jo nevēlējāmies, lai šis jaukais ceļojums beidzas, tomēr bijām sailgojušies pēc mājām un savām ģimenēm.
Esmu droša, ka visi, kuri devās šajā ceļojumā, mājās atgriezās apmierināti par lieliski pavadīto laiku un gūto pieredzi. Nav iespējams aprakstīt sajūtas, ar kādu lepnumu vērojām Latvijas karogu plīvojam uz Norvēģijas kalnu fona, cik laimīgi bijām, saņemot labus vārdus no publikas, par kvalitatīvo sniegumu koncertos, prieku, sadraudzējoties ar kādas citas valsts orķestri, sajūsmu, sēžot klints malā un vērojot skaisto ainavu. Atradām kopīgu valodu ar visiem, dažkārt runājot latviski, vācu valodā, angļu valodā, vai vienkārši ar žestiem cenšoties parādīt, ko vēlamies pateikt.
Mēs esam neizsakāmi pateicīgi skolotājai Ligitai Gailei par to, ka viņa parūpējās, lai šis ceļojums būtu iespējams un izdotos, kā arī Rūjienas vidusskolai un Rūjienas novada pašvaldībai par sniegto atbalstu. Paldies par iespēju doties šajā ceļojumā, un turpināsim strādāt tikpat čakli, lai arī turpmāk varētu pārstāvēt mūsu novadu ne vien Latvijā, bet, cerams, arī vēl kādā zemē, kur mūsu darbs tiks novērtēts.
Linda Čukure, 12. klase
