2013./2014.m.g.

25.septembrī mēs, abu 9.klašu skolēni, devāmies mācību ekspedīcijā uz Rūjas skolu. Šī bija otrā reize, kad turp devāmies, un šoreiz - kājām. Ar mums kopā nāca arī abas 9.klašu audzinātājas - Ilga Penka un Guna Kūla.

Jau iepriekšējā dienā  mums vajadzēja sadalīties grupiņās. Kopumā mēs bijām 5 grupiņas. Ejot turp, visiem dalībniekiem bija uzdevums - savākt pēc iespējas vairāk dabas velšu, kuras varētu izmantot mācību stundās. Obligāti mums bija jāsavāc 3 veidu ķērpji, jo tos mēs izmantojām bioloģijas stundā pie skolotājas L.Āboltiņas-Žīgures. No atlikušajām dabas veltēm mums bija jāveido kolāža.

Ierodoties Rūjas skolā, mēs iekārtojāmies istabiņās. Pēc tam visiem bija jādodas uz mācību stundām. Pie mums bija atbraukusi skolas medmāsa, kura mācīja, ko darīt dažādās dzīves situācijās, ja ir noticis nelaimes gadījums. Mēs iemācījāmies arī apsaitēt brūces gan uz pēdas un ceļgala, gan uz plaukstas un elkoņa un pat uz galvas. Daudziem skolēniem šī šķita visinteresantākā stunda, jo tās saturs  tieši bija saistīts ar dzīvi. Skolotāja Laima Brīnuma mācīja  bioloģiju. Šajā mācību stundā mēs uzzinājām, kā izmērīt pulsu, uzzinājām savu asinsspiedienu un plaušu tilpumu. Mūsu matemātikas skolotājas Gunas Kūlas vadībā taisījām sporta halles maketu un rēķinājām tā laukumu, savukārt fizikas skolotāja Maija Šmite mācīja izrēķināt vidējo ātrumu skrienot vai ejot, un iemācījāmies daudz ko jaunu par zinātniekiem, kas ir izgudrojuši ievērojamas lietas. Skolotājas L. Āboltiņas-Žīgures mācību stundā mēs mācījāmies par ķērpjiem kā vides indikatoriem. Visinteresantāk šajā stundā bija nogaršot rūgto pertuzāriju.

Pirms vakariņām mēs veidojām kolāžu un rakstījām stāstu vai dzejoli par dabu. Vakarā spēlējām dažādas spēles, protams, arī prezentējām savas kolāžas un dzejoļus vai stāstus. Pulksten 22.00 mums bija paredzēta diskotēka, kas , manuprāt, izdevās. Mūsu ''dīdžejs'' Harijs lieliski parūpējās par mūziku. Pēc diskotēkas visi, kas vēlējās, varēja doties skatīties šausmu filmu. Noskatījāmies šausmu filmu un ar bailēm devāmies gulēt, protams, visi uzreiz neaizmiga. Skolotājas pat naktī pamodās no tā, ka zēni savā istabā sarunājas, tad gan skolotāja norādīja, ka visiem jāiet gulēt.

Nākamajā rītā bija grūti pamosties, gribējām vēl gulēt un pa nakti bijām arī mazliet nosaluši, jo šoreiz laikapstākļi nebija labvēlīgi. No rīta termometra stabiņš rādīja 0 grādus, taču mums tāpat bija jāveic rīta rosme. Pēc tam brokastojām.

Paēduši brokastis, devāmies uz Rūjas purvu, kur ģeologs Dainis Ozols stāstīja par purva veidošanas. Mums tas šķita interesanti. Varējām redzēt 100 ha lielu teritoriju, kurā iegūst kūdru.

Daudzi skolēni teica, ka vēlētos, lai ekspedīcija būtu ilgāka, bet siltākā laikā. Kopumā ekspedīcija bija interesanta un saliedēja mūsu klases.


Zanda Laura Šķiņķe

Š.g. 12.septembrī 9.a un 9.b klases skolēni ar audzinātājām Ilgu Penku un Gunu Kūlu devās ekskursijā uz Valmieru.

Valmierā mēs apmeklējām ''Sajūtu taku'', kas bija 2,7 km gara un kurā bija jāstaigā pa akmentiņiem, čiekuriem, stikla lodītēm, mizām, keramzīta bumbiņām, smiltīm un  mālu. Ja to darīja basām kājām, tad, Imantasprāt, varēja kārtīgi izmasēt kāju pēdas un izbaudīt nebijušas sajūtas. Man patika sajūtu taka, jo es nekad dzīvē vēl nebija piedzīvojusi tādas emocijas. Ivita domā, ka sajūtu taku vajadzēja izmēģināt visiem klasesbiedriem, arī tiem,  kuri  ne mirkli nenoāva apavus. Ejot pa taku, pavērās rudenīgs skats uz Gaujas stāvajiem krastiem. Kristīne teica, ka skats bija izcils,  un zēni viņai piekrita. Pēc pastaigas svaigā gaisā visi, kas vēlējās, varēja relaksēties J.Daliņa spa centrā - pirtī un baseinā. Sendija un Imanta domā, ka baseins un pirts bija lieliski, meitenes kārtīgi atpūtās pēc pastaigas. Tie, kas nevēlējās doties baseinā, spēlēja spēles. Alisei visvairāk patika spēle ''Kartupeļi''. Tad mēs ēdām picas, kuras mums piegādāja ''Čili pica'' . Pēc tam mēs devāmies uz Valmieras muzeja pagrabu, kurā gan atkārtojām, gan uzzinājām daudz ko jaunu par Valmieru un tās apkārtni pirms vairākiem gadu simtiem, pat tūkstošiem. Gides stāstījums bija aizraujošs un eksponāti interesanti, atlika tikai sekot līdzi, kā Akmens laikmetu nomainīja Bronzas, kā Bronzas laikmetu nomainīja Dzelzs utt. Elīnai, Elīzai, Imantai visvairāk muzejā patika meža cūka, jo tā cilvēkiem deva daudz ko: pārtiku, apģērbu, apavus, rotas un darba rīkus. Muzejā varēja redzēt, kā Livonijas laikā ģērbās gan vīrieši, gan sievietes, gan bruņinieki. Alisei šķita iespaidīgi, ka bruņiniekam ikdienā bija jānēsā apģērbs(bruņas), kas svēra līdz pat 30 kg. Visi skolēni bija priecīgi, ka tika dots brīvais laiks, lai varētu  papusdienot.

Ekskursijas nobeigumā mēs devāmies uz ''Valmieras ūdeni''. Mēs, klausoties gides stāstījumā, izpildījām darba lapas ķīmijā, tādējādi  uzzinājām daudz ko jaunu par ūdeni, tā sastāvu, iegūšanu un attīrīšanu. Elīzai un Alisei patika izbaudīt tīra ūdens garšu. Man likās interesanti, ka ūdeni attīra ar dabiskajiem filtriem:  šķembām un smiltīm. Visi skolēni vienbalsīgi atzina, ka šī ir bijusi interesanta un izglītojoša ekskursija. Ivita, Sendija, Ziedīte un Imanta ieteica, ka līdzīgas ekskursijas vajadzētu rīkot biežāk. Ar prieku gaidīsim nākamo ekskursiju!

Zanda Laura Šķiņķe, 9.a klases skolniece