2013./2014.m.g.

Marta sākumā Rūjienas vidusskolas 10. klasē  viesojās jaunieši no trim dažādām Eiropas valstīm: Hosē Barba Soler no Spānijas, Anna Strauss no Apvienotās Karalistes un Antonija Tomas no Horvātijas. Hosē apgūst fizioterapeita profesiju, Anna ir sociālā darbiniece, bet Antonija - jūras inženiere.

Viņi visi šobrīd izmanto tās iespējas, ko sniedz iesaistīšanās brīvprātīgajā darbā,- iegūst sociālu un profesionālu pieredzi, kā arī veido jaunus sociālus kontaktus, iepazīstot Latviju un latviešus. Hosē, Anna un Antonija ir brīvprātīgā darba veicēji Rūjienas Senioru mājā, tāpēc kopā ar viņiem bija arī Senioru mājas Dienas centra vadītāja Sandra Krastiņa. Tikšanos organizēja klases audzinātāja Alda Jansone sadarbībā ar Jauniešu centra vadītāju Dainu Rozi.

Ciemiņi mums nedaudz pastāstīja par savu valsti, kultūru un dzīvesveidu, un  viņu stāstos mēs klausījāmies ar lielu interesi.

Vissaistošākais  mums šķita Hosē stāsts par Spāniju. Mūs pārsteidza tas, ka Spānijā cilvēki tikai pēc plkst 23:00 sāk tā pa īstam atpūsties,-dodas ārā un ballējas līdz pat plkst 6:00 no rīta, un tā tas notiek no ceturtdienas līdz pat svētdienai. Runātājs atzina, ka spāņi pēc dabas ir ļoti slinki cilvēki. Hosē mums pastāstīja, ka viņam ļoti patīk Latvija, un viņu nemaz nebiedē tas, ka ziemā pie mums var būt pat -30 grādu sals. Hosē patīk Latvijas daba, īpaši meži, jo Spānijā koku ir maz un zeme ir tuksnešaina. Viņiem ir arī savs vulkāns Tenerifes salā. Spānijas pilsētā Pamplonā katru gadu notiek vēršu skrējiens un cīņas, kas ilgst nedēļu. Asiņaino izklaidi vēro ne tikai vietējie, bet arī tūristi no Ķīnas un Japānas, tomēr arvien aktīvāk  pret šo vardarbīgo tradīciju  iebilst dzīvnieku aizstāvji, tādēļ daudzviet Spānijā vēršu skrējieni jau ir aizliegti. Arī pats Hosē ir pret šādu nežēlīgu dzīvnieku mocīšanu. Jautāts par cenu salīdzinājumu  pārtikai un dzērieniem, Hosē atzina, ka Spānijā pārtika un dzērieni ir daudz dārgāki nekā Latvijā. Viņš labprāt gribētu dzīvot Latvijā, jo Latvija ir skaista zeme, bet pirms tam viņam ir jāpabeidz studijas.

Savukārt Antonija dzīvo Horvātijas pilsētā Splitā, kas atrodas Adrijas jūras krastā. Viņas zemē cilvēki esot atvērti un daudz runā. Horvāti satiekoties parasti apskaujas un viens otram pavaicā, kā klājas. Horvātija salīdzinoši ir jauna valsts, jo kādreiz tā ietilpa Dienvidslāvijas sastāvā līdzīgi  kā Latvija Padomju Savienībā.

Annas iespaidīgākais notikums dzīvē ir bijusi  tikšanās ar Lielbritānijas karalieni Elizabeti II. Annas māte toreiz strādājusi kādā Lielbritānijas universitātē, un karaliene Elizabete II bija apmeklējusi šo universitāti. Tā Annai radusies iespēja pasniegt  karalienei ziedus, kaut pašai sniedzējai  tad bija tikai divi gadi. Diemžēl daļa Lielbritānijas sabiedrības uzsaka, ka karaļnama uzturēšana ir lieka valsts naudas izšķērdēšana.

Anna mums atklāja, ka Lielbritānijas ziemeļos dzīvojošie cilvēki ir priecīgi un atvērti, bet dienvidos dzīvo cilvēki, kas ir nerunīgi un  vienmēr ar kaut ko nav  apmierināti. Viņa norādīja, ka šajā ziemā Lielbritānijā ir plosījušās daudzas vētras, kas atnesušas lielus postījumus, un Anna  pati ir piedzīvojusi arī varenus plūdus. Runātāja pastāstīja par dažām Lielbritānijas slavenībām, kas plaši pazīstamas visā pasaulē, piemēram, par slaveno britu komiķi Misteru Bīnu.

Sarunas laikā no mūsu ciemiņiem  staroja draudzīgums un labestība. Man bija patiess prieks iepazīt šos jauniešus, jo tagad viņi ir arī mani draugi.

Jānis Pelcis